ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Νίκη για την Γιουνάιτεντ, ματσάρα στο Ανφιλντ

Η Μάντσεστερ επικράτησε με 2-1 της Τότεναμ στην επιστροφή του Μουρίνιο στο Ολντ Τράφορντ - Εξι γκολ στο πρώτο ημίχρονο στο Λίβερπουλ - Εβερτον

Σε επιτυχία που της έδωσε το δικαίωμα να πατήσει στην 6η θέση έφτασε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-1 της Τότεναμ του Ζοσέ Μουρίνιο, ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος στο Ολντ Τράφορντ. Πρωταγωνιστής ήταν ο Ράσφορντ, πετυχαίνοντας και τα δύο γκολ των κόκκινων διαβόλων, στο 6' και στο 49' με πέναλτι. Είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 39' ο Ντέλε Αλι.

Το ντέρμπι μεταξύ Λίβερπουλ και Εβερτον βρήκε νικητές τους γηπεδούχους με 5-2. Το εντυπωσιακό είναι ότι έξι από τα επτά τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 6' ο Οριγκί, συνέχισε ο Σακίρι στο 17', στο 21' ο Κιν μείωσε σε 2-1, ο Οριγκί στο 31' πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο της Λίβερπουλ, ενώ στο 45' ο Μανέ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ριτσάρλισον διαμόρφωσαν το 4-2 του πρώτου μέρους.

Το τελικό 5-2, που διατηρεί το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ στην 1η θέση με διαφορά οκτώ βαθμών από την 2η Λέστερ, έγραψε στο 90' ο Βαϊνάλντουμ.