ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Οι όμιλοι σε Α' και Β΄κατηγορία

Οι όμιλοι σε Α' και Β΄κατηγορία

Εγινε η συγκρότηση των ομίλων της Α’ και Β’ κατηγορίας.

 

Α΄ Ερασιτεχνική κατηγορία  1ΟΣ  Ομιλος: 1. ΑΕ Καλλιθέας Π.Φ., 2. ΑΟΚ Αγ. Αθανασίου, 3. Αίας Ευόσμου, 4. Αστέρας Αμπελοκήπων, 5. Αχιλλέας Τριανδρίας, 6. Δόξα Αγ. Παύλου, 7. Δόξα Πενταλόφου, 8. Δόξα Ρετζικίου. 9. Ελευθεριακός, 10. Ελπίδες ΑΕ Ευόσμου, 11. Θερμαϊκός Θεσσαλονίκης, 12. Κανονιέρηδες, 13. ΜΑΣ Αγχιάλου, 14. Μακεδονικός Γέφυρας, 15. Μ. Αλεξ. Καλοχωρίου, 16. Μελιτέας

2ος   Ομιλος: 1. ΑΕ Φιλύρου, 2. ΑΣ Νεάπολης, 3. Απόλλων Ζαγκλιβερίου, 4, Διγενής Κρυονερίου, 5. Ελλήσποντος Μαδύτου, 6, Θύελλα Περιστερώνα. 7. Κεραυνός Κολχικού, 8. Κεραυνός Ωραιοκάστρου, 9. Μακεδονικός Αγίου Βασιλείου. 10. Μακεδονικός Ασκού, 11. Μακεδονικός Λητής, 12. Νέα Γενεά Ασβεστοχωρίου, 13. Νίκη Ηρακλείου,14. ΠΑΟ Δορκάδας, 15. ΠΑΟΚ Σταυρού

3ος Ομιλος: 1. ΑΕ Κρήνης, 2. Αγιος Γεώργιος Ν. Κρήνης, 3. Αετός Βασιλικώνμ 4. Αναγέννηση Επανομής, 5. Αναγέννηση Ρυσίου. 6. Αριστοτέλης, 7, Αστέρας Ραιδεστού, 8. Ατρόμητος Αγ. Αντωνίου, 9. Εθνικός Πυλαίας, 10. Κεραυνός Αγγελοχωρίου, 11. Μαραθώνας, 12. Νίκη Μεσημερίου, 13, Ορφέας Σουρωτής, 14. ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας, 15. Πανόραμα

 

Β΄ Ερασιτεχνική κατηγορία

1ΟΣ  Ομιλος: 1. Αξιός Ανατολικού, 2. ΓΣ Ηλιούπολης, 3. Δόξα Ελπίδας, 4. Εθνικός Ευόσμου, 5. Εθνικός Μαλγάρων, 6. Θρίαμβος Παρθενίου, 7. Λύκοι Δ. Π. Μελά, 8. Μ. Αλέξανδρος Ελλήνων, 9.Οδυσσέας Κορδελιού. 10. Ολυμπος Δενδροποτάμου, 11. Ομόνοια Σταυρούπολης, 12. ΠΟ Ξηροκρήνης, 13. Σταυραετός Ευξεινούπολης

2ος Ομιλος: 1. ΑΕ Αμπελοκήπων, 2. ΑΜΣ Νικόπολη, 3. Αγροτικός Αστέρας 2016 υποδομή, 4. Ακρίτες Συκεών, 5. Αστραπή Νεάπολης, 6. Ατλας Μενεμένης, 7. Εθνικός Μετεώρων, 8. Ελπίδες Σταυρούπολης, 9. ΕΑ Καρατάσου, 10, Μαγνησιακός Ιωνίας. 11. Μακεδονικός Μοναστηρίου, 12. Σμυρναϊκός Βαθυλάκου, 13. Φίλιππος Ελεούσας.

 

3ΟΣ  Ομιλος: 1. Αισχύλος Ωραιοκάστρου, 2. Ακαδ. Νεάπολης, 3. Αστραπή Μεσαίου. 4. Ατρόμητος Φιλαδέλφειας, 5. Γ. Κούδας, 6, ΔΑΣ Ωραιοκάστρου, 7. Εθνικός Αστέρας, 8. Κεραυνός Αγ. Παύλου, 9. Μακεδόνας Ευόσμου, 10. Μ. Αλεξ. Μελισσοχωρίου, 11. Νίκη Ευκαρπίας,  12. ΠΑΕ Τερψιθέας Ευαγγελίστριας

4ΟΣ  Ομιλος: 1. Αρης Καβαλαρίου, 2. Βρασίδας Βρασνών, 3. Δάφνη Ευαγγελισμού, 4. Δόξα Ασσήρου, 5, Δόξα Γερακαρούς, 6. Εθνικός Λαγυνών, 7. Ελλήσποντος Κριθιάς, 8. Ηρακλής Μοδίου, 9. Μ. Αλεξ. Ν. Απολλωνίας, 10. Νέστωρ Οσσας. 11. ΠΑΟΚ Ανοιξιάς,12. Ποντιακός Πολυδενδρίου.

5ος Ομιλος: 1. ΑΕ Ελπίδα Τούμπας, 2. ΑΕ Πυλαίας, 3. ΑΕ Φαλήρου, 4. ΑΕ Χαριλάου Αγ. Ελ., 5. Αετοί Θ., 6. Αίολος Αγ. Παύλου, 7. Ατρόμητος Τριαδίου, 8. Ελπίδες Θέρμης, 9. Κισσός Χορτιάτη, 10. ΠΑΟ Διοικητηρίου, 11. Πέρα, 12. Προοδευτική, 13, Πυρσός Θ.

 6ος Ομιλος: 1. ΑΕ Μαρτίου, 2. Αναγέννηση Αγ. Ιωάννη, 3. Απόλλων Κ. Σχολαρίου, 4. Αργοναύτης Καλαμαριάς, 5. Ατρόμητος Πλαγιαρίου, 6. Αχιλλέας Περαίας,7. Γερμανική Ακαδημία, 8. Δόξα Τριλόφου, 9. Ελπίδες Φοίνικα, 10. Ιωάννης Παπάφης, 11. Μέντεκας Καλαμαριάς, 12. Πυρσός Αγ. Τριάδας.

 
Με απόφαση του διοικητικού συμβουλίου της ΕΠΣ Μακεδονίας καθορίστηκε ο τρόπος διεξαγωγής των πρωταθλημάτων σ' όλες τις κατηγορίες της Ένωσης την αγων. περίοδο 2019 - 2020.


Α1 ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Συμμετέχουν δέκα επτά (17) ομάδες οι οποίες εντάσσονται σ' έναν όμιλο.

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου ακολουθούν οι αγώνες play offς και play outs, για την ανάδειξη της δευτεραθλήτριας ομάδας και τη γνωστοποίηση των ομάδων που θα υποβιβαστούν στην Α' Ερασιτεχνική κατηγορία.



Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση αναδεικνύεται πρωταθλήτρια της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας και ανέρχεται απ' ευθείας στη Γ' Εθνική κατηγορία για την αγων. περίοδο 2020 – 2021. Οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η, 3η, 4η και 5η θέση θα αγωνιστούν στα play offs για την ανάδειξη της δευτεραθλήτριας ομάδας της κατηγορίας, η οποία θα ανέλθει κι αυτή στη Γ' Εθνική κατηγορία για την αγων. περίοδο 2020 – 2021.

Οι παραπάνω ομάδες θα συγκροτήσουν ένα νέο όμιλο των τεσσάρων ομάδων, οι οποίες θ' αγωνιστούν μεταξύ τους σ' ένα μίνι πρωτάθλημα των τριών αγωνιστικών και με bonus βαθμών, σύμφωνα με τη θέση που θα καταλάβουν στο βαθμολογικό πίνακα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα η ομάδα που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 1 και θα ξεκινήσει με τρεις (3) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τρίτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 2 και θα ξεκινήσει με δύο (2) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τέταρτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 3 και θα ξεκινήσει με ένα (1) βαθμό και η ομάδα που θα καταλάβει την πέμπτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 4 και θα ξεκινήσει κι' αυτή με ένα (1) βαθμό.


Η σειρά των αγώνων θα διεξαχθούν με τον παρακάτω κλειδάριθμο: 1η αγωνιστική: 1 Χ 3, 2 Χ 4, 2η αγωνιστική: 1 Χ 4, 2 Χ 3 και 3η αγωνιστική: 1 Χ 2, 3 Χ 4.

Η ομάδα που θα καταλάβει την πρώτη θέση, μετά την ολοκλήρωση των τριών αγωνιστικών, θα αναδειχθεί δευτεραθλήτρια της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας και θα ανέλθει στη Γ' Εθνική κατηγορία για την αγων. περίοδο 2020 – 2021.

Μετά την ολοκλήρωση των παραπάνω αγώνων, αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ των ομάδων ισχύουν όσα προβλέπονται στο άρθρο 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων.



Έτσι, στη Γ' Εθνική Ερασιτεχνική κατηγορία συνολικά θα ανέλθουν δύο (2) ομάδες για την περίοδο 2020 -2021, απ' ευθείας η πρωταθλήτρια ομάδα και ακόμη μία (1) δευτεραθλήτρια με τη διαδικασία των play-offs.

Θα υποβιβαστούν στην Α' Ερασιτεχνική κατηγορία συνολικά πέντε (5) ομάδες. Οι δύο (2) τελευταίες ομάδες που θα καταλάβουν τη 17η και την 16η θέση υποβιβάζονται απ' ευθείας μετά την ολοκλήρωση των αγώνων της κανονικής περιόδου και ακόμη τρεις (3) ομάδες με τη διαδικασία των play outs, όπου θα συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν από την 10η έως τη 15η θέση και θα σχηματίσουν τα ζευγάρια 10 - 15, 11 – 14 και 12 – 13 (διπλό πλεονέκτημα θα έχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 10η, 11η και 12η θέση).

Οι νικήτριες ομάδες παραμένουν στην κατηγορία και όσες ηττηθούν θα υποβιβαστούν. Σε περίπτωση που θα νικήσει μία ή περισσότερες από τις φιλοξενούμενες ομάδες, τότε θα οριστούν ένας ή περισσότεροι αγώνες σε ουδέτερα γήπεδα και όσες ομάδες ηττηθούν θα υποβιβαστούν στην Α' κατηγορία.



Σε περίπτωση, όμως, κατά την οποία υπάρξει βαθμολογική διαφορά μεταξύ των διαγωνιζομένων ομάδων δέκα βαθμών και άνω, τότε η αναμέτρηση δεν θα διεξαχθεί (π.χ. αν η ομάδα Α συγκεντρώσει 48 βαθμούς και η ομάδα Β συγκεντρώσει 38 βαθμούς, τότε θα προκύψει βαθμολογική διαφορά δέκα (10) βαθμών και ο αγώνας δεν θα γίνει. Η ομάδα Α θα παραμείνει στην κατηγορία και η ομάδα Β θα υποβιβαστεί στην κατώτερη κατηγορία).

Έτσι, στην Α' Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2020 - 2021 θα υποβιβαστούν συνολικά πέντε (5) ομάδες, απ' ευθείας δύο (2) ομάδες και ακόμη τρεις (3) ομάδες με τη διαδικασία των play-outs.

Τη φετινή αγωνιστική περίοδο το πρωτάθλημα της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας θα ολοκληρωθεί ύστερα από τη διεξαγωγή τριάντα τεσσάρων (34) αγωνιστικών.

Οι ομάδες θα αγωνίζονται κάθε Σαββατοκύριακο, αρχής γενομένης από το διήμερο 31 Αυγούστου - 1 Σεπτεμβρίου 2019, και για την έγκαιρη ολοκλήρωσή του πρωταθλήματος θα προγραμματιστούν τουλάχιστον δύο (2) εμβόλιμες Τετάρτες (25 Σεπτεμβρίου – 9 Οκτωβρίου 2019) και, αν χρειαστεί, θα οριστούν επιπλέον εμβόλιμες σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών ή κάποιων έκτακτων γεγονότων.


Α' ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Οι σαράντα έξι (46) ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή στην Α' Ερασιτεχνική κατηγορία χωρίστηκαν σε τρεις (3) ομίλους των 15 και 16 ομάδων. Όταν ολοκληρωθούν οι διπλοί αγώνες (α' και β' γύρος) σε κάθε όμιλο και σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων (του ίδιου ομίλου), προκειμένου για θέσεις που δίνουν δικαίωμα συμμετοχής στους αγώνες των επόμενων φάσεων (διεκδίκησης προβιβασμού, αποφυγής υποβιβασμού), κατά τα κατωτέρω, ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών ομάδων. Έτσι, σε κάθε όμιλο οριστικοποιείται η κατάταξη των ομάδων στις θέσεις από 1 μέχρι 15 ή 1 μέχρι 16 (κανονική περίοδος).

Η πρωταθλήτρια ομάδα κάθε ομίλου ανέρχεται (απευθείας) στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2020 - 2021.



Οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η, 3η, 4η και 5η θέση σ' όλους τους ομίλους (1ος, 2ος και 3ος), στην κανονική περίοδο, συμμετέχουν στη διαδικασία προβιβασμού (play -offs) στην ανώτερη κατηγορία και την ανάδειξη της δευτεραθλήτριας ομάδας κάθε ομίλου.

Οι παραπάνω ομάδες θα συγκροτήσουν ένα νέο όμιλο των τεσσάρων ομάδων σε κάθε όμιλο (1ος, 2ος και 3ος), οι οποίες θ' αγωνιστούν μεταξύ τους σ' ένα μίνι πρωτάθλημα των τριών αγωνιστικών και με bonus βαθμών, σύμφωνα με τη θέση που θα καταλάβουν στο βαθμολογικό πίνακα κάθε ομίλου της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα η ομάδα που θα καταλάβει τη δεύτερη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 1 και θα ξεκινήσει με τρεις (3) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τρίτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 2 και θα ξεκινήσει με δύο (2) βαθμούς, η ομάδα που θα καταλάβει την τέταρτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 3 και θα ξεκινήσει με ένα (1) βαθμό και η ομάδα που θα καταλάβει την πέμπτη θέση θα έχει τον κλειδάριθμο Νο 4 και θα ξεκινήσει κι' αυτή με ένα (1) βαθμό.

Η σειρά των αγώνων θα διεξαχθούν με τον παρακάτω κλειδάριθμο: 1η αγωνιστική: 1 Χ 3, 2 Χ 4, 2η αγωνιστική: 1 Χ 4, 2 Χ 3 και 3η αγωνιστική: 1 Χ 2, 3 Χ 4.

Μετά την ολοκλήρωση των παραπάνω αγώνων, αν υπάρξει ισοβαθμία μεταξύ των ομάδων ισχύουν όσα προβλέπονται στο άρθρο 20 του Κ.Α.Π. Επαγγελματικών και Ερασιτεχνικών πρωταθλημάτων.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση, μετά την ολοκλήρωση των τριών αγωνιστικών, θα αναδειχθούν οι δευτεραθλήτριες κάθε ομίλου (1ος, 2ος και 3ος) και θα ανέλθουν στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία.



Έτσι, στην Α1 Ερασιτεχνική κατηγορία θα ανέλθουν συνολικά έξι (6) ομάδες για την περίοδο 2020 -2021, τρεις (3) πρωταθλήτριες των ομίλων και ακόμη τρεις (3) δευτεραθλήτριες με τη διαδικασία των play-offs.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την τελευταία θέση σ' όλους τους ομίλους, δηλαδή τη 15η σε όμιλο των 15 ομάδων ή τη 16η θέση σε όμιλο των 16 ομάδων θα υποβιβαστούν απευθείας στη Β' Ερασιτεχνική κατηγορία για την περίοδο 2020 - 2021.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις τέσσερις (4) θέσεις, κατά σειρά, πριν από την τελευταία θέση σ' όλους τους ομίλους, στην κανονική περίοδο, συμμετέχουν στη διαδικασία υποβιβασμού (play-outs) στην κατώτερη κατηγορία, δηλαδή οι ομάδες που θα καταλάβουν τις θέσεις 11 έως 14 σε όμιλο των 15 ομάδων και τις θέσεις 12 έως 15 σε όμιλο των 16 ομάδων.

TAGS: ΕΠΣΜ

X