ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Η Σαραγόσα αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League

Η Σαραγόσα αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Basketball Champions League

Δείτε τους ομίλους που ανέδειξε η κλήρωση για το Basketball Champions League.

 

Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της FIBA η κλήρωση του Basketball Champions League της σεζόν 2019-2020.

 

Ο Δικέφαλος θα τεθεί αντιμέτωπος με την Σαραγόσα που αντιμετώπισε στον τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων το 1991 στη Γενέυη όταν και κλατέκτησε το τρόπιαιο νικώντας την με 76-72.

 

Νεπτούνας, Μπεσίκτας, Μπρίντζι, Ντιζόν, μαζί με δύο εκ των Ίντερ/Φρίμπουργκ - Βόννη και Σομπατέλι/Οραντέα - Βέντσπιλς είναι οι υπόλοιποι αντίπαλοι των «ασπρόμαυρων». 

 

Η ΑΕΚ κληρώθηκε στον δεύτερο όμιλο και θα αντιμετωπίσει την Χάποελ Ιερουσαλήμ, την Μπάνβιτ, την Ράστα Βέχτα, την Ορτέζ, την Ανβίλ και δύο ομάδες που θα προκυψουν από τα ζευγάρια Σοντερτάλια/Μπότεβγκαρντ - Άντβερπ και Κάπφενμπεργκ/Κίεβ - Σαν Πάμπλο Μπούργος.

 

Πιο δύσκολο το έργο του Περιστερίου που θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ, την Τενερίφη, την Νίμπουρκ, την Ρίγα και την Γκαζιάντεπ, ενώ ο όμιλος θα συμπληρωθεί από τους νικητές στο Μπενφίκα/Γκρόνιγκεν - Μόρναρ Μπαρ και Πρίστινα/Λέγκια - Νίζνι.

 

Αναλυτικά:

 

Α' Όμιλος

 

Οστάνδη
Σάσαρι
Στρασμπούρ
Τουρκ Τέλεκομ
Μανρέσα
Χολόν
Κάρχου/Τσμόκι -Τορούν
Κεραυνός/Μπάκεν Μπέαρς - Λιετκαμπέλις

 

Β΄ Όμιλος

 

ΑΕΚ
Χάποελ Ιερουσαλήμ
Μπάνβιτ
Ράστα Βέχτα
Ορτέζ
Ανβίλ
Σοντερτάλια/Μπότεβγκαρντ - Άντβερπ
Κάπφενμπεργκ/Κίεβ - Σαν Πάμπλο Μπούργος

 

Γ' Ομίλος

 

Μπάμπεργκ
Τενερίφη
Νίμπουρκ
Ρίγα
Περιστέρι
Γκαζιάντεπ
Μπενφίκα/Γκρόνιγκεν - Μόρναρ Μπαρ
Πρίστινα/Λέγκια - Νίζνι

 

Δ' Όμιλος

 

ΠΑΟΚ
Νεπτούνας
Μπεσίκτας
Μπρίντιζι
Ντιζόν
Σαραγόσα
Ίντερ/Φρίμπουργκ - Βόννη
Σομπατέλι/Οραντέα - Βέντσπιλς

 

Αναλυτικά τα ζευγάρια των δύο προκριματικών γύρων:

 

Πρώτος προκριματικός γύρος:


1. Ίντερ Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Φρίμπουργκ (Ελβετία)
2. Κάρχου (Φινλανδία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
3. Σοντερτάλιε Κινγκς (Σουηδία)-Μπάλκαν Μπότεφγκραντ (Βουλγαρία)
4. Κάπφενμπεργκ Μπουλς (Αυστρία)-Κίεβ Μπάσκετ (Ουκρανία)
5. Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία)-Οραντέα (Ρουμανία)
6. Πρίστινα (Κόσοβο)-Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία)
7. Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Χρόνινχεν (Ολλανδία)
8. Κεραυνός (Κύπρος)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)

 

Δεύτερος προκριματικός γύρος:


1. Κεραυνό ή Μπάκεν Μπέαρς-Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)
2. Μπενφίκα ή Χρόνινχεν-Μόρναρ Μπαρ (Μαυροβούνιο)
3. Κάρχου ή Τσμόκι Μινσκ-Τόρουν (Πολωνία)
4. Φάλκο ή Οραντέα-Βέντσπιλς (Λετονία)
5. Σοντερτάλιε ή Μπάλκαν-Αντβέρπ (Βέλγιο)
6. Κάπφενμπεργκ ή Κίεβ-Μπούργος (Ισπανία)
7.Πρίστινα ή Λέγκια-Νίζνι (Ρωσία)
8. Ίντερ Μπρατισλάβας ή Φρίμπουργκ-Βόννη (Γερμανία)

X