ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ :

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής κόντρα στην ΑΕΚ

Τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Πρωτάθλημα για τον Ημίθεο που υποχώρησε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας

Με τον Γκάρετ να τίθεται νοκ άουτ πριν ξεκινήσει το παιχνίδι, με τον Σούλερ να έχει ενοχλήσεις από το πρώτο δεκάλεπτο, ο Ηρακλής δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 68-77 στο Ιβανώφειο. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που πλέον υποχώρησε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας.

Ο Ημίθεος πλήρωσε στο παιχνίδι με την Ένωση τη μεγάλη αστοχία στις βολές και στα τρίποντα.

Από την άλλη, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τρομερή μέρα τον Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 35 πόντους.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους πήρε αέρα εννιά πόντων (9-18) στο 6΄ κι εν τέλει έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (20-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής απάντησε με ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά σκορ με τρεις (27-24) στο 12΄.

Ο Ημίθεος διατηρούσε το προβάδισμα παίζοντας πολύ καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενος το ότι ο Παπαθεοδώρου είχε στον πάγκο τον Λάνγκφορντ. Όταν ο Έλληνας τεχνικός αποφάσισε να ξανά βάλει τον Αμερικάνο στο γήπεδο, η Ένωση κατάφερε να πάρει εκ νέου προβάδισμα και να πάει στα αποδυτήρια μπροστά με 46-42 χάρη σε buzzer beater του Λάνγκφορντ.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο τέλος του πρώτου μέρους και κράτησε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, η άμυνα του Ηρακλή δεν είχε απαντήσεις και με δικές του προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά στους εννιά (51-60) στο 28΄. Ωστόσο στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Γιάννης Καστρίτης γύρισε την άμυνά του σε ζώνη και η ΑΕΚ κόλλησε. Έκανε πέντε λεπτά να πετύχει καλάθι και ο Ηρακλής πλησίασε στο καλάθι (61-63), όμως ήταν άστοχος στην περιφέρεια και δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή στο τέλος και μοιραία γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στο Πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 4 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Καββαδάς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Σούλερ 11 (1/6 τρίποντα), Ζάρας 8 (0/4 τρίποντα), Χάνλαν 10 (1/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Οκερέαφορ 5 (1), Ντέιβιτς 16 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καλαϊτζίδης 4 (1/5 τρίποντα), Γεωργαλάς 4.

ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 35 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 15/17 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς Β. 2 (0/4 σουτ, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 12 (2), Μαυροειδής, Γιάνκοβιτς Στ. 10 (2), Τσάλμερς 3 (0/3 σουτ, 3/4 βολές), Τολιόπουλος 2, Ματσιούλις 3 (1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος 4, Σλότερ 2.